Z Kuźnic przez Polane Kalatówki na


Kopę Kondracką


Kopa Kondracka

Wysokość 2005M / DŁ. TRASY OK.12km

Czas podejścia 3:00 – 3:30
Długość podejścia ze schroniska 2,5 km
Czas zjazdu do schroniska 25 min
Długość zjazdu do schroniska 2,5 km
Maksymalne nachylenie stoku 35-40 stopni
Przewyższenie od schroniska 680 m
Stopień trudności 2- (w skali 5’cio stopniowej)
Zagrożenie lawinowe Uwaga zwłaszcza na żleby spadające z Giewontu (przy przekroczeniu Polany) i na Długie Żleby

Klasyk wśród skitourowych wycieczek. Trasa, którą powinien zaliczyć każdy, bardziej doświadczony skitourowiec. Najlepsze warunki znajdziecie na wiosnę.

O wycieczce

Okolice Doliny Goryczkowej i Hali Kondratowej to znakomity teren do uprawiania skitouringu. Tereny są tutaj znakomite, a wycieczki o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od zupełnie łatwych (spacery narciarskie na Kondratową, Kalatówki, do Kamienia), po nieco trudniejsze (Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przełęcz Kondracka) i dość trudne (Kopa Kondracka, Czerwone Wierchy, Suchy Wierch Kondracki, Giewont). Bliskość Kasprowego sprawia, że można także wykorzystać kolejkę do odbywania wypraw graniowych na nartach w tym rejonie. Należy tylko pamiętać, że okoliczne stoki są niesłychanie lawiniaste. Najlepiej zaglądać tam tylko i wyłącznie przy pewnych śniegach i niskim stopniu zagrożenia lawinowego.

mapa1

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób


Galeria zdjęć


 

Anegdota historyczna

W 1905 r. Stanisław Barabasz jako pierwszy zdobył szczyt Kopy na nartach drewnianych

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć rodzinie Dvoraków i Muzeum Tatrzańskiemu


 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Kuźnice- Hala Kondratowa

Trasę skiturowego podejścia rozpoczynamy w Kuźnicach. W zależności od ilości śniegu, narty przypinamy przy leśniczówce TPN lub wyżej. Cały czas podążamy za niebieskimi znakami, mijając po lewej stronie punkt sprzedaży biletów do TPN-u (tutaj odchodzi szlak na Kasprowy wierch przez Myślenickie Turnie). Na początku czeka nas dość strome podejście, które po kilkunastu metrach robi się łagodniejsze. Tuż za klasztorem sióstr albertynek jest rozwidlenie niebieskiego szlaku- idąc drogą w górę dojdziemy na Polanę Kalatówki do schroniska PTTK, wybierając odbicie w lewo, trafimy na dół polany. Oba skitourowe warianty łączą się następnie w miejscu gdzie odchodzi szlak na Halę Kondratową i zjazd do nartostrady z Kasprowego na wysokości tzw. „esa”. Przy rozwidleniu szlaków idziemy w stronę Hali Kondratowej – najpierw łagodnie przez las, następnie szlak zrobi się bardziej stromy. Po ok 30 min dojdziemy do wypłaszczenia i po ok 20 min skitouringu po łatwym terenie dotrzemy do Polany, gdzie będzie widać schronisko.

 

mapa2

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

 

Hala Kondratowa- Kopa Kondracka

Prawdziwe skitourowe podejście rozpoczynamy ze schroniska PTTK na Hali Kondratowej (1335 m) i wznosimy się najpierw po płaskim terenie Polany Kondratowej (zimą schodzące na nią wielkie lawiny z masywu Giewontu, a konkretnie Suchym i Krówskim Żlebem, są tak wielkie, że kończą swój bieg na przeciwległym krańcu polany!) wprost w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką i widocznych stąd szczytów: po lewej Suchego Kondrackiego Wierchu i Kopy Kondrackiej po prawej (łatwo).

Podchodzimy stąd długimi zakosami, pomiędzy niskimi i rzadkimi świerkami, do niewielkiego kociołka pod „Kamieniem”, do którego wydostajemy się stromym stokiem, krótkim podejściem (od schroniska 45 minut, odpoczynek, stąd łatwy i piękny zjazd z powrotem do schroniska, dla początkujących).

Stromy trawers

Ponad „Kamieniem” wznosimy się ku lewej stronie zbocza, najlepiej i najbezpieczniej stokami buli nad żlebem i pomiędzy kosówkami cały czas lewą stroną zbocza trawersujemy żleb pod przełęczą (uwaga na lawiny!), a stąd stromymi zakosami wydostajemy się na przełęcz. Przy lawiniastych warunkach nieraz bezpieczniej ściągnąć narty i idąc pionowo w górę uniknąć trawersowania wielkich pól śnieżnych pod przełęczą. Nie idziemy w prawo do Długiego Żlebu (lawiniasto!).

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Zjazd

Z Kopy najlepiej zjechać trasą podejścia- czyli na Przełęcz pod Kopą i  dalej w dół. Najlepiej jest trzymać się ściśle grani do przełęczy, a następnie kierujemy się w stronę „Kamienia”. Pamiętajcie, że przy niepewnych warunkach śniegowych lepiej unikać zjazdu stricte żlebem (lepiej jechać grzędą z prawej strony) i utrzymywać odstępy pomiędzy sobą.

 

mapa5


 

Galeria zdjęć ze zjazdu

W razie niebezpieczeństwa lawin idziemy inaczej tj. od schroniska kierujemy się w lewo przez z początku dość gęsty las i stromym zakosem w lewo wchodzimy na boczną grań tzw. Łopaty i nią, przez szereg niewybitnych wzniesień, podchodzimy na Suchy Kondracki Wierch, a z niego na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Trasa skiturowa może trochę bardziej uciążliwa i nużąca niż powyżej opisana, ale całkowicie bezpieczna. W razie warunków lawinowych zjazd tą samą drogą. Na przełęczy odpoczynek, piękne i rozległe widoki zwłaszcza na Tatry Wysokie

 

mapa6

 


 

Galeria zdjęć zjazdu alternatywnego

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013