Duże schronisko z dobrą kuchnia z widokiem na cudowną Polanę Chochołowską, która na wiosnę zarasta krokusami.
Schronisko pttk na Polanie Chochołowskiej znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. Już w 1911 roku stało w tym miejscu pierwsze niezagospodarowane schronisko, które niestety padało ofiarą grabieży. W 1932 r. powstało nowe schronisko, jednak nie na długo ponieważ w trakcie II Wojny Światowej zostało spalone przez Niemców. Schronisko na Polanie Chochołowskiej zostało ponownie odbudowane i w 1953 r. oddane do użytku dla Turystów.
Schronisko korzysta z elektrowni wodnej, którą wybudowano w 1955 r., jako pierwszą w Tatrach. Elektrownia wykorzystuje wody Jarząbczego Potoku i pozwala zastąpić spalinowe agregaty prądotwórcze.
Schronisko na Polanie Chochołowskiej jest świetnym miejscem do rozpoczęcia wycieczek na okoliczne szczyty Doliny Chochołowskiej zarówno latem, jak i zimą.
Historia schroniska
Miejsce do budowy nowego schroniska wybierano bardzo starannie, w trakcie wizji lokalnej w 1928 r. zadecydowano, iż schronisko stanie na południowym krańcu Polany Chochołowskiej, która już wtedy słynęła wśród narciarzy.
W 1931 r. schronisko jeszcze było niewykończone, ale przyjmowało już pierwszych turystów. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1932 r. Budynek schroniska był osadzony na kamiennej podmurówce, a stylowe wnętrze nawiązywało do motywów górskich. Od 1935 r. schronisko ma zainstalowane centralne ogrzewanie, co przełożyło się na znaczną poprawę standardu.
Niestety schronisko nie przetrwało II Wojny Światowej i spłonęło w jej ostatnich dniach. Pożar zainicjowały niemieckie pociski artyleryjskie, wystrzeliwane w trakcie natarcia na partyzantów, którzy zakwaterowali się w Dolinie Chochołowskiej.
Polski Związek Narciarski zainicjował odbudowę schroniska na Polanie Chochołowskiej, do której przystąpiono w 1951 r. Odbudowane schronisko zostało oddane do użytku turystów dwa lata później. Projektem budynku zajęła się Anna Górska, wykorzystując motywy regionalne.
Ważnym punktem w historii schroniska jest również wizyta papieża Jana Pawła II, która miała miejsce 23 czerwca 1983 r.
O terenie
Okolica Polany Chochołowskiej jest niezwykle atrakcyjna dla turystów, znajduje się tam bowiem największa letnia wieś góralska w Tatrach. Odbywa się tam w okresie od maja do września kultowy wypas owiec. W bacówce można spróbować oscypków, buncu czy żentycy. Na polanie znajdziemy również Kaplicę Pasterską pod wezwaniem Jana Chrzciciela, gdzie co roku odbywa się niezwykle klimatyczna Pasterka.
W okolicy Polany Chochołowskiej znajdują się takie szlaki narciarskie i turystyczne jak: Dolina Starorobociańska, Dolina Jarząbcza, Dolina Iwanicka oraz szlaki na Grzesia, Rakoń czy Wołowiec. Są to tereny bardzo dobre do uprawiania skituringu.