Zamknięcie sezonu skiturowego w


Słowackich Tatrach

Zamknięcie skitourowych szlaków na Słowacji.

Do niedzieli 15 kwietnia mogliśmy cieszyć się skitourowymi wycieczkami po słowackiej części Tatr.

O zasadach panujących po tamtej stronie Tatr pisaliśmy już TUTAJhttp://skitourowezakopane.pl/2017/05/skiturowanie-u-sasiadow-slowakow/.
Zamknięcie sezonu skitourowego w słowackich Tatrach jest – inaczej niż u nas – związane z jedną, stałą datą. Chodzić na skiturach po południowej części Tatr możemy od 21 grudnia do 15 kwietnia.

Szczegółowe informacje o przepisach dotyczących turystyki i skituringu w słowackich Tatrach znajdziecie na stronie TANAPu.

A jak jest u nas?

Nad naszą niewielką częścią Tatr opiekę sprawuje Tatrzański Park Narodowy i to w jego siedzibie zapada decyzja o zakończeniu „foczenia” w tym sezonie.

Data zamknięcia sezonu skitourowego w TPN zależna jest od panujących warunków – ilości śniegu, temperatur, oraz aktywności zwierząt. Dla porównania – w zeszłym sezonie foczeniem i wiosenną jazdą cieszyliśmy się aż do 7 maja – (jedynie szlak na Rysy, ze względu na swoją specyfikę i warunki śniegowe pozostał otwarty dłużej). W tym roku być może sezon ten będzie nieco krótszy. Jak tłumaczy TPN:
„Zamknięcia obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego dla uprawiania turystyki narciarskiej należy się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.”

Co jest główną przyczyną takiej prognozy?

„Wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby.”

Więcej informacji o tym dlaczego wkrótce będziemy musieli pożegnać się z nartami na parę miesięcy znajdziecie TUTAJ.

Tymczasem cieszmy się jeszcze ostatnimi wycieczkami oraz wciąż sporą ilością śniegu w wyższych partiach Tatr. Wiosenny skitouring wymaga co prawda trochę noszenia nart na plecach, ponieważ większość dolin tatrzańskich jest już zielona. Również te najbardziej nasłonecznione – południowe stoki oraz granie mają już śniegu niewiele. Czy warto zatem się tak męczyć? Oczywiście! Możliwość jazdy na nartach w przyjemnym śniegu i słońcu, kiedy inni myślą już tylko o wakacjach jest bezcenna. Bądźcie jednak czujni – śledźcie strony TPN oraz nasz portal aby zawczasu wiedzieć do kiedy można szusować. 🙂

 

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013