Przełomowa decyzja TPN w sprawie


skialpinizmu w Tatrach

Dobre wiadomości dla wszystkich skiturowców znudzonych dotychczasowymi możliwościami zjazdów w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Od niedawna mamy możliwość dostarczenia sobie większej dawki adrenaliny i to nie powodowanej ucieczką przed mandatem a legalnymi ekstremalnymi zjazdami narciarskimi (lub snowboardowymi). Do niedawna skialpinizm był legalny wyłącznie na szlakach udostępnionych turystom pieszym. TPN w ostatnim rozporządzeniu wyraził oficjalną zgodę na działalność skialpinistyczną na terenach dotychczas udostępnionych wyłącznie taternikom. Jest to efekt długich starań o zrównanie praw taterników oraz skialpinistów.

Skąd możemy legalnie zjechać w polskich Tatrach

Do tej pory pewne kultowe zjazdy, będące celem lub marzeniem każdego zaawansowanego skitourowca były nielegalne. Wraz z wejściem w życie zarządzenia TPN dopuszcza się zjazdy m.in.:

! Zachód Grońskiego – uważany za najtrudniejszy z dotychczasowych zjazdów po polskiego stronie Tatr (skala trudności 6/6). Pierwszy zjazd należy do Piotra Konopki, któremu udało się pokonać tą ekstremalną linię w 1994 r. Do tej pory tylko nielicznym udało się powtórzyć ten wyczyn. Są to między innymi nasi przewodnicy; Kuba Brzosko oraz Magda Derezińska – Osiecka, których możecie poznać podczas szkoleń skitourowych ze SkitourSchool.

Magdalena Derezińska Osiecka i Anna Tybor po zjeździe Zachodem Grońskiego

! Hińczowa Wprost z Hińczowej Przełęczy.

! Żleb Szulakiewicza w Masywie Cubryny + kontynuacja Mnichowym Żlebem. Sam Mnichowy Żleb (trudność 3/6) jest świetnym celem na zjazd dla zaawansowanego skitourowca, oferujący piękne widoki na rejon Morskiego Oka.

! Żleb Honoratka, który do tej pory mogliśmy legalnie oglądać znad Zmarzłego Stawu Gąsienicowego lub z góry idąc szlakiem Orlej Perci.

! Z masywu Kościelca i Zadniego Kościelca – Żleb Zaruskiego, Załupa H, Komin Drewnowskiego, Kościelcowa Przełęcz.

! Z Niebieskiej Przełęczy do Świnickiej Kotlinki

! Z Mylnej Przełęczy do Zielonych Stawów Gąsienicowych.

Cały tekst rozporządzenia znajduje się w linku poniżej. Znajdziecie w nim pełen wykaz rejonów dopuszczonych do narciarstwa ekstremalnego, oraz zasady i wytyczne korzystania z nowo udostępnionych zjazdów.

https://bip.malopolska.pl/tpnzakopane,m,302275,2018.html (plik pdf do pobrania)

Warunkiem umożliwiającym legalne korzystanie z tych terenów jest zarejestrowanie się w internetowej księdze wyjść: https://www.wspinanie.tpn.pl/

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013