Historia dwóch lawin

Tekst ten piszemy z jednej strony ku pamięci osób, które zginęły, a z drugiej ku przestrodze dla wszystkich skitourowców. Mogłoby się wydawać, że rejon Kasprowego Wierchu to miejsce bezpieczne dla uprawiania skialpinizmu w każdych warunkach. Bliskość tras, tłumy turystów, narciarzy- to wszystko sprawia, że czujemy się na Kasprowym pewnie, chodzimy bez lawinowego ABC, w każdych warunkach. Zapominamy o tym, że lawiny nie schodzą tylko tam, gdzie wydaje się nam to pewne. Mogą zaskoczyć nas na terenach pozornie bezpiecznych, w których często bywamy. Takim właśnie miejscem jest żleb Marcinowskich opadający z Kondatowego Wierchu. U jego wylotu przechodzi szlak w stronę Hali Kondratowej, czy zjazd trasą FIS przez „Padaki” do Kuźnic. Tutaj często podchodzą narciarze skitourowi w stronę Kasprowego Wierchu.

www.fotografie.nowytarg.pl

www.fotografie.nowytarg.pl

Pierwszy opisywany wypadek miał miejsce 3 marca 1956 roku. Lawina zasypała wówczas schronisko Marcinowskich znajdujące się w Dolinie Goryczkowej. Pod śniegiem znalazło się 5 osób- dzierżawcy budynku- Zofia i Władysław Marcinowscy, oraz 3 żołnierzy WOP.  Była to na pewno jedna z większych tragedii lawinowych w XX wieku w Tatrach. Masy  śniegu, które ruszyły samoistnie zmiotły z powierzchni ziemi sporą część lasu w żlebie, szałas pasterski oraz schronisko. Od tego momentu miejsce to nosi nazwę Żlebu Marcinowskich.

Przedstawiamy Wam film TPN-u powstały w ramach akcji Lawinowe ABC dotyczący wydarzeń z roku ’56

Drugi wypadek zdarzył się ponad 50 lat później- 19 lutego  2012 roku. Przy kiepskich warunkach atmosferycznych- silnie wiejącym wietrze, do TOPR-u dociera informacja, że w rejonie Żlebu Marcinowskich lawina porwała  dwie narciarski skitourowe. Okazało się, że kobiety nie posiadały detektorów lawinowych. Jedną z nich udało się namierzyć dzięki wystającemu spod śniegu kijowi. Została odkopana przez ratownika, który przypadkowo znajdował się niedaleko miejsca zdarzenia. Druga z kobiet została odnaleziona i wydobyta na powierzchnię po ok. godzinie. Po skutecznej reanimacji została przewieziona do szpitala, gdzie niestety zmarła, nie odzyskując przytomności.

Te dwie historie mają wspólny mianownik- warunki atmosferyczne. Oba wypadki zdarzyły się po intensywnych opadach śniegu połączonych z silnie wiejącym w górach wiatrem, po którym nastąpiło gwałtowne ocieplenie, destabilizujące pokrywę śnieżną.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013