Kolejna edycja wydarzenia


„Pamiętamy o Karłowiczu”


już za nami!

Kolejna edycja wydarzenia „Pamiętamy o Karłowiczu” już za nami!

Portal SkitouroweZakopane.pl wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach po raz kolejny miał przyjemność zorganizować obchody rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza.
7 i 8 lutego 2018 zapisały się w naszym kalendarzu jako niezwykle udane wydarzenia mające upamiętnić postać zmarłego kompozytora i taternika.

Pierwszy dzień obchodów poświęcony został części artystycznej

Pierwszego dnia obchodów odbyła się część artystyczna. W Restauracji Bubuja uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach wykonali piękny koncert połączony z wernisażem wystawy fotografii autorstwa Mieczysława Karłowicza.

Relacja fotograficzna:
https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1741386892549932

Wycieczka pod Kamień Karłowicza w drugi dzień obchodów.

Czwartek, 8 lutego zarezerwowany był na bardziej sportowe uczczenie pamięci Karłowicza. Zorganizowana została wycieczka pod Kamień Karłowicza, czyli symboliczny obelisk znajdujący się u podnóży Małego Kościelca – właśnie tam gdzie Mieczysław Karłowicz zakończył swe życie porwany przez lawinę. Wycieczka składała się z dwóch towarzyszących sobie grup; pieszej i skiturowej. Wycieczkę poprowadziły zaprzyjaźnione z nami Przewodniczki Tatrzańskie. Pieszą grupę pod swą opiekę wzięła Joanna Stępińska, natomiast tej skitourowej przewodziła Zosia Bachleda. Trasa wycieczki poprowadziła niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz. Obydwie grupy w przemiłej atmosferze dotarły do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i tam zatrzymały się na krótki odpoczynek i łyk gorącej herbaty. Po tej regeneracji Zosia Bachleda wraz z Joasią Stępińską poprowadziły grupy dalej, w stronę Wanty Karłowicza, szlakiem prowadzącym nad Czarny Staw. Po odkopaniu dość mocno zasypanego kamienia zapaliliśmy symboliczny lampion oraz wysłuchaliśmy opowieści o Mieczysławie Karłowiczu – jego muzycznej twórczości oraz górskich i narciarskich, ale również fotograficznych pasjach. Po tym uroczystym uczczeniu pamięci o kompozytorze grupa piesza skierowała swe kroki z powrotem do Kuźnic. Grupa skitourowa natomiast dotarła Kasprowy Wierch a swój zjazd ze szczytu zadedykowała zapalonemu narciarzowi, jakim był Mieczysław Karłowicz.

Relacja fotograficzna:
https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1730551270300161

Wieczorny seans w kinie Miejsce

Wieczorem, w Kinie Miejsce spotkaliśmy się jeszcze raz aby wspólnie wysłuchać opowieści o Mieczysławie Karłowiczu – tym razem z ust Wojtka Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego oraz Tomasza Sztencla ze Stowarzyszenia Muzyka na Szczytach. Atrakcją wieczoru był pokaz zeszłorocznego filmu Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta pt.: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”. Jest to ciekawy dokument o nieżyjącym już Piotrku – wybitnym taterniku, toprowcu i Naczelniku TOPR, a także doskonałym skiturowcu. Dodatkowym punktem programu był krótki film o lawinach, procesach powstawania oraz skali ich niszczycielskiej mocy.

Na zakończenie

Ostatnią atrakcją i niespodzianką były świeże i pyszne pączki – w ów dzień obchodziliśmy również Tłusty Czwartek.
Organizując rokrocznie wydarzenie „Pamiętamy o Karłowiczu” pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że uprawiając turystykę górską w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa, jak ponad sto lat temu.

Relacja fotograficzna:
https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1733611136660841

Podziękowania:

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim partnerom, którzy zaangażowali się w udział oraz promocję wydarzenia „Pamiętamy o Karłowiczu”:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR, PTTK, Bubuja, Małopolska, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Zakopane, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Cukiernia Samanta, Fotosceny

Patroni medialni:
Infogram Zakopane. Atrakcje Wydarzenia Kultura, RMF FM, Tygodnik Podhalański, n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej, Tatromaniak, Portal Tatrzański, TVP3 Kraków, RMF Classic, Radio Kraków, Podhale24.pl, Watra.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013