Z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na


Goryczkową


Trasa dla początkujących prowadząca do pośredniej stacji kolejki linowej na Kasprowy, a następnie do Hali Gorczykowej, gdzie można zakończyć wycieczkę lub atakować szczyt Kasprowego.

Już na początku wycieczki odbijamy z zatłoczonego szlaku tuż przy nartostradzie na mniej popularny szlak prowadzący na Myślenickie Turnie. Będziemy podróżować bezpiecznym terenem leśnym, aż dotrzemy do pośredniej stacji na Kasprowy, skąd widok „wyrywa z butów”. Następnie przetrawersujemy szlakiem do Hali Goryczkowej. Ważne, żeby przed wyruszeniem sprawdzić komunikat lawinowy, ponieważ ten odcinek jest zagrożony zejściem lawin.

O terenie

Kuźnice – w XVII i XIX wieku gdy Zakopane było niewiele znaczącą, biedną wsią o niskim poziomie cywilizacyjnym, to właśnie Kuźnice stanowiły bazę noclegową dla pierwszych turystów, a ośrodek hutniczy, który tam funkcjonował do 1875 roku przyczynił się do rozwoju Zakopanego i stworzył miejsca pracy dla niezamożnych górali zamieszkujących u stóp zboczy Gubałówki.

Myślenickie Turnie – oprócz pięknych widoków na Giewont, Kasprowy, Suchą Czubę i całe Zakopane główną atrakcją miejsca jest budynek pośredniej stacji kolejki linowej, a raczej jego historia… W 1935 roku pomimo sprzeciwu Państwowej Rady Ochrony Przyrody i kilkunastu towarzystw i instytucji naukowych rozpoczęto budowę. Sprzeciw w gruncie rzeczy był uzasadniony, ponieważ budowla łamała obowiązujące prawo budowlane oraz rozporządzenie o ochronie lasów. Tak czy inaczej papierki został podpisane i przyszedł czas na znalezienie wykonawcy. Nie było chętnych. Dlaczego? Ponieważ deadline na skończenie budowli był kompletnie nierealny – 7 miesięcy. Budowa rozpoczęła się w systemie gospodarczym, a do boju ruszyło 600 robotników, a w ostatnim etapie budowli 1000 pracujący na dwie lub trzy zmiany. Po 7 miesiącach kolejka była gotowa, władze szczęśliwe, robotnicy wykończeni, a „ochroniarze” przyrody bezradni.

Hala Goryczkowa – klasycznie nazwa doliny pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela. Co ciekawe niegdyś stało tu schronisko, które w 1956 roku zostało zniszczone przez lawinę.

Hala Goryczkowa

Wysokość 1385M / DŁ. TRASY 7,7 km

Nachylenie stoku maksymalnie 18 stopni
Przewyższenie 375m
Długość podejścia 4km
Długość zjazdu ok. 3,7km
Czas podejścia 1h
Czas zjazdu 15min
Najlepsze warunki styczeń-marzec
Zagrożenie lawinowe Uwaga na zagrożenie lawinowe szczególnie podczas trawersu z Myślenickich Turni do Hali Goryczkowej

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy


Autor
trasy

MATEUSZ
MRÓZ

Współpomysłodawca i twórca
projektu, PR'owiec

Opis trasy powstał przy współpracy z Magdą Derezeińską-Osiecką.

Z Kuźnic na Myślenickie Turnie

Podejście zaczynamy przy leśniczówce w Kuźnicach. Początkowo zielony szlak wiedzie wzdłuż nartostrady. Po około kilometrze podchodzenia, skręcamy w lewo kontynuując podejście szlakiem. Gdybyśmy poszli prosto, za ok. 30 minut od miejsca rozwidlenia dotrzemy do dolnej stacji wyciągu KL Goryczkowa. Od skrętu do Myślenickich Turni mamy jeszcze około 2 km podejścia i niespełna 260m przewyższenia. Robi się nieco bardziej stromo niż dotychczas, jest to jednak wciąż teren łatwy i bezpieczny. Po około 40 minutach osiągamy Myślenickie Turnie i kończymy pierwszy etap naszej wycieczki. Mamy za sobą około 3km podejścia, czyli połowę całego dystansu z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Jednak musimy mieć na uwadze, że w górach mierzymy nie tyle dystans, co raczej przewyższenie – to ono stanowi o naszym zmęczeniu i decyduje o długości trwania podejścia. A przewyższenie, które dzieli nas od Kasprowego – jest dwukrotnie większe od tego, jakie pokonaliśmy w pierwszym etapie. Koniecznie musimy wziąć to pod uwagę, że trudniejsza i bardziej męcząca częśc trasy dopiero przed nami!

 

kasprowy22

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Z Myślenickich do Goryczkowej

Przy budynku pośredniej stacji na Myślenickich Turniach szlak letni skręca w lewo. Podążając nim dotrzemy na Kasprowy Wierch. My natomiast idziemy szlakiem narciarskim, który wiedzie prosto. W tym miejscu niejednokrotnie zobaczymy tabliczkę „uwaga lawiny”, ponieważ ze względu, że będziemy trawersować spory stok to jesteśmy narażeni na zejście lawiny, jeżeli warstwy śniegowe są nie związane. W skrócie – przed wyruszeniem w skitourową podróż sprawdźcie aktualny komunikat lawinowy topr’u. Nie zapomnijcie również, żeby samemu sprawdzić czy na tym odcinku śnieg jest bezpieczny ( jak to zrobić dowiedzie się tutaj).

Wracając do naszej trasy ruszamy narciarskim szlakiem wiodącym przez las. Odcinek zdecydowanie nie należny do trudnych – ma ok. 800 metrów i tylko 30 metrów przewyższenia. Jedyną przeszkodą mogą być powalone drzewa. Podążając szlakiem po ok. 15 minutach dojdziemy do Doliny Goryczkowej.

To koniec naszego podejścia. Tutaj przepinamy się i rozpoczynamy zjazd lub:

– Idziemy trasą zjazdową w stronę Kasprowego (poruszamy się maksymalnie prawą stronę) <– plusem tej trasy jest fakt, że w każdym momencie podejścia możemy przepiąć się i zjechać. Pamiętajcie, że zawsze musimy zostawić trochę siły i koncentracji na zjazd!

– Używamy wyciągu, żeby dostać się na Kasprowy i zafundować sobie bardziej wymagający zjazd. <– aż wstyd proponować skiturowcom opcje jazdy na wyciągu, ale prawda jest taka, że czasem warto! Na początku sezonu kiedy kondycja jest słabsza, sprzęt na nogach waży 10 kilo, a serce chce szusować po graniach niejednokrotnie dochodziłem do wyciągu, skąd dostawałem się na szczyt i kontynuowałem wycieczkę granią np. na Kopę Kondracką czy Przełęcz Liliowe.

– Zjeżdżamy z zapiętymi fokami w stronę nartostrady, skąd szlakiem narciarskim dostaniemy się na Halę Kondratową – taka trasa będzie tematem kolejnego przewodnika.

 

 

Z Goryczkowej do Kuźnic

Po męczącym podejściu, teraz będzie „z górki” – dosłownie! Ruszamy z Goryczkowej nartostradą i będziemy nią jechać, aż do Kuźnic. Cały zjazd jest bardzo prosty, w sezonie zawsze przygotowany przez PKL, trasa jest szeroką i mało wymagająca. Jedynym trudniejszym momentem dla niewprawionego narciarza mogą być pierwsze 50 metrów – stok jest dość stromy i często oblodzony.

Powodzenia i widzimy się na trasie!

 


 

Galeria zdjęć ze zjazdu

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013