Jak spakować się na wycieczkę


skitourową?

Dobór ekwipunku na wycieczkę zależy od dwóch czynników: celu naszej tury oraz aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Inaczej spakujemy się na szybkie wyjście na Kasprowy Wierch,  a co innego weźmiemy ze sobą na całodzienną wycieczkę na przykład na Czerwone Wierchy. Jest jednak jedna wspólna zasada, sprawdzająca się w obu przypadkach: wziąć tylko to co jest nam niezbędne. Im więcej zbędnych rzeczy spakujemy do plecaka, tym bardziej będziemy się w czasie wycieczki męczyć.

DYNAFIT-SKI-RUNNING-1_780x585-ID31901-95554fd153c5d5d220b6b15d0f3c05af (1)

źródło: www.outdoorminde.de

Szybkie wyjście na Kasprowy

Jeżeli wybieramy się na treningowe, szybkie wyjście na Kasprowy i wiemy, że nie będziemy oddalali się poza trasę narciarską, to nie potrzebujemy zabierać ze sobą lawinowego ABC (no chyba, że ogłoszony jest 4 stopień zagrożenia lawinowego).
Wtedy do plecaka wrzućmy:
-coś do picia i zjedzenia,
-okulary przeciwsłoneczne,
-kask,
-kurtkę wiatroszczelną,
-dodatkowe rękawiczki,
-czapkę.

IMG_2915-2

Dłuższa skitourowa wycieczka

Inaczej natomiast spakujemy się na każdą wycieczkę poza trasą. Wtedy już zawsze zabierzmy ze sobą:
-zestaw lawinowy (sonda, łopatka, detektor- i upewnijmy się, że zarówno my, jak i nasi towarzysze potrafią się takim sprzętem posługiwać),
-naładowany telefon komórkowy,
-coś do picia (najlepiej 1,5l) i zjedzenia,
-apteczkę,
-kask,
-okulary przeciwsłoneczne lub gogle ( jeżeli wiemy, że może mocno sypać),
-dodatkową parę rękawiczek ciepłych oraz czapkę,
-kurtkę wiatroszczelną,
-mapę i kompas,
-folię NRC, czołówkę,
-dodatkową parę fok (jeżeli nastawiamy się na długą wycieczkę),
-raki i czekan ( jeżeli wybieramy się na trudniejszą, wysokogórską turę, lub jest twardy śnieg). Warto też wrzucić do plecaka dodatkową warstwę ubrania, np.: kurtkę puchową, spodnie wiatroszczelne.

Zawsze lepiej jest przygotować sobie plecak dzień przed wycieczką, a rano dopakować tylko jedzenie i picie. Wtedy jest mniejsza szansa, że w pośpiechu o czymś zapomnimy. Z czasem nabierzemy wprawy w pakowaniu i będziemy umieli ocenić co rzeczywiście potrzebujemy a bez czego damy  sobie radę na wycieczce.

 

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs