A co to ten skitouring?

Tekst ten powinniśmy tak naprawdę opublikować jako pierwszy na naszej stronie. W końcu otwierając portal o skitourach dobrze jest wyjaśnić, czym ten sport jest. Wybaczcie naszą zwłokę, ale jak to się mówi: Lepiej późno niż wcale!

Skialpinizm, skitouring, narciarstwo wysokogórskie, foczenie….Określeń jest wiele i można się zgubić. Czy ja jestem skialpinistą czy narciarzem skitourowym a może skiturystą?
Tak naprawdę nie ma to znaczenia jakiej nazwy użyjemy, ważne żeby chodzić na foki i czerpać radość z każdej wycieczki!

danferrer_vivianbruchez_legendprorider105_chamonix_2011-24
www.theskicornerknoxville.blogspot.com

 

Przede wszystkim musicie pamiętać, że skialpinizm to nie jest to samo co freeride.  Wiele osób utożsamia narciarstwo wysokogórskie wyłącznie z jazdą poza trasami, a jak sami wiecie nie jest to do końca prawda. Bo oczywiście skitoury pozwalają nam na jazdę po różnych stokach, nie tylko tych udostępnionych dla narciarzy, pod warunkiem, że sami najpierw na nie wyjdziemy. Jeżeli wyjeżdżamy kolejką na Kasprowy i jeździmy poza trasą,  to nie nazywamy tego skialpinizmem a raczej freeridem. Żeby można było mówić o tym,  że jest się skialpinistą (skitourowcem, narciarzem wysokogórskim- jak wiecie pojęć jest wiele), trzeba na górę o własnych siłach wyjść, a później z niej zjechać.

p1030534

 

Na różnych portalach, czy forach internetowych dotyczących narciarstwa wysokogórskiego, możemy znaleźć informację, że skialpinizm to nie to samo co skitouring. Różnica polega na tym, że skialpinizm łączy w sobie elementy podchodzenia, wspinaczki oraz zjazdu (jest bardziej wymagający technicznie), natomiast skitouring nie zawiera w sobie części wspinaczkowej. Czyli mówiąc innymi słowy- jestem skialpinistą,  gdy idąc w góry biorę ze sobą więcej sprzętu, korzystam z raków, czekana, idę wąską granią, wspinam się. Natomiast gdy mówię o sobie skitourowiec to z założenia wybieram się na łatwiejszą, mniej wymagającą technicznie wycieczkę. Dla nas nie jest to aż tak istotna różnica, ponieważ czasem zdarza się, że pozornie łatwa tura (np. wyjście na Rakoń i zjazd) przy złych warunkach atmosferycznych, wymaga od nas dużo więcej zaangażowania niż wyprawa na Rysy.

p1030610

Podsumowując- cieszmy się tym wspaniałym sportem, pamiętając, że jeżeli sami na górę wyszliśmy to możemy śmiało nazywać się skialpinistami lub skitourowcami.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs