A co to ten skitouring?

Skialpinizm, skitouring, narciarstwo wysokogórskie, foczenie….Określeń jest wiele i można się zgubić. Co to takiego ten skitouring? Czy ja jestem skialpinistą czy narciarzem skiturowym a może skiturystą?

Skitouring to jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego. Jest to forma górskiej turystyki zimowej. Skitury od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego różni oczywiście sprzęt, przede wszystkim narty z fokami oraz specjalnymi wiązaniami z ruchomą piętką przystosowane do podchodzenia.

 

We wstępie napisaliśmy, że skitury to forma turystyki zimowej. Nie wspomnieliśmy jednak, że to najlepszy z wariantów poruszania się w górach zimą! Skitury dają niesamowity komfort podejścia, szybkość poruszania się po zaśnieżonych szlakach, nie mówiąc już o zjazdach na dół. Te ostatnie nie zawsze są tak przyjemne jakbyśmy sobie życzyli, natomiast zawsze dają nam ogromną satysfakcję. Turystyka narciarska zjednała sobie zarówno zaawansowanych narciarzy, którym znudziła się jazda po przygotowanych stokach, freeriderów spragnionych połaci nietkniętego śniegu, a także doświadczonych turystów, którzy lubią zimowe wędrówki i doceniają zalety nart pod stopami.

Po męczącym podejściu czeka na nas nagroda w postaci zjazdu dziewiczym terenem. Fot. Piotr Śnigórski

Po męczącym podejściu czeka na nas nagroda w postaci zjazdu dziewiczym terenem. Fot. Piotr Śnigórski

 

Przede wszystkim musicie pamiętać, że skitouring czy skialpinizm to nie jest to samo co freeride. Wiele osób utożsamia narciarstwo wysokogórskie wyłącznie z jazdą poza trasami, a jak sami wiecie nie jest to do końca prawda. Bo oczywiście skitury pozwalają nam na jazdę po różnych stokach, nie tylko tych udostępnionych dla narciarzy, pod warunkiem, że sami najpierw na nie wyjdziemy. Jeżeli wyjeżdżamy kolejką na Kasprowy i jeździmy poza trasą, to nie nazywamy tego skialpinizmem a raczej freeridem. Żeby można było mówić o tym, że jest się skialpinistą (skitourowcem, narciarzem wysokogórskim- jak wiecie pojęć jest wiele), trzeba na górę o własnych siłach wyjść, a później z niej zjechać.

Skitury a skialpinizm. Są to dwa bardzo bliskie sobie terminy jednak w teorii nie do końca tożsame – skitouring to wędrowanie, podchodzenie i zjazdy na nartach, natomiast skialpinizm jest bardziej zaawansowaną technicznie formą skiturów i zakłada konieczność zdjęcia nart na czas stromego podejścia, założenia na nogi raków i korzystania z czekana. Nie rzadko skialpinizm wymaga od narciarza użycia technik oraz sprzętu wspinaczkowego: uprzęży, liny, asekuracji siebie lub partnera, zakładania stanowisk, wspięcia się w trudniejszym np skalno lodowym terenie lub opuszczenia się do żlebu, którym chcemy zjechać. Przejście od skitouringu do skialpinizmu jest jednak bardzo płynne, bowiem często to od aktualnych warunków na podejściu zależy jego trudność i to, czy damy radę swobodnie wyjść pod górę na fokach czy może koniecznym będzie założenie raków i użycie czekana.

 

Dla nas różnica między tymi dwoma pojęciami nie jest to aż tak istotna, ponieważ czasem zdarza się, że pozornie łatwa tura (np. wyjście na Rakoń i zjazd) przy złych warunkach atmosferycznych, wymaga od nas dużo więcej zaangażowania niż wyprawa na Rysy. Jednak ile spokojnie możemy się określić skiturowcem podchodząc z nartami na plecach na Rysy, tak określanie siebie skialpinistą po wyjściu na nartach do schroniska na Hali Kondratowej jest już trochę nie na miejscu 😉

Skitouring czy skialpinizm? Fot. Piotr Śnigórski

 

Tak naprawdę nie ma to znaczenia jakiej nazwy użyjemy, ważne żeby chodzić na foki i czerpać radość z każdej wycieczki! Podsumowując- cieszmy się tym wspaniałym sportem, pamiętając, że jeżeli sami na górę wyszliśmy to możemy śmiało nazywać się skialpinistami lub skitourowcami.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013