„Pierwsze zjazdy…”, czyli Muzeum


Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z


cyklu „magia nart”

Pani zima powoli znika w Tatrach (chociaż w weekend ma znowu dopadać!), ale trzeba przyznać że w tym sezonie zafundowała nam niesamowite zjazdy! Szczerze powiedziawszy to właśnie zjazd jest wisienką na torcie każdej wyrypy – to dla niego wstajemy o świecie i przemierzamy kilkanaście kilometrów. Dla jednego zjazdu!

Miło nam poinformować, że w najbliższy piątek właśnie o niesamowitych zjazdach opowie Wojtek Szatkowski w willi Oksza. Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową (poniżej) i do zobaczenia!

22 kwietnia 2016 (piątek), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 

Zjazd jest ukoronowaniem narciarstwa, największą przyjemnością „białego szaleństwa”, czymś wspaniałym dla dobrego technika, a udręką dla narciarskiego patałacha. Po „śladzie” wykreślonym na śniegu można czytać jak z karty o charakterze człowieka, który ten ślad założył. Narciarski esteta nie niszczy śladu sąsiada, jedzie obok, a jego ślad składa się z wycyrklowanych krystjanii o idealnie takim samym promieniu skrętu.

Taki ślad przypomina węża i stąd mówiono dawniej o jeździe wężem. Zaruski slalom proponował nazwać smokiem. Z kolei patałach jedzie byle jak, byle tylko jak najszybciej znaleźć się na dole. W epoce plastikowych butów i bezpiecznikowych wiązań zjazd nawet po twardym śniegu nie jest czymś trudnym, ale… No właśnie, dawniej było inaczej i o tych dawnych zjazdach opowiemy tym razem wzbogacając swoją opowieść o teksty z czasów początków polskiego narciarstwa. Tym bardziej, że opisy dawnych narciarskich pionierów „białego szaleństwa” są pełne humoru.

Prezentację multimedialną rozpocznie opowieść o pierwszych zjazdach z Kasprowego Wierchu. W 1906 r. Stanisław Barabasz z towarzyszami wchodzi na Kasprowy Wierch. Stanisław Zdyb – jeden z uczestników tego wejścia – niezwykle barwnie i w pełen humoru sposób opisuje zjazd ze „świętej góry polskich narciarzy”. Potem w 1912 r. narciarze z Krakowa dokonują kolejnego wejścia na nartach i zjazdu z tego szczytu. Potem czasy Józefa Oppenheima. Wyryp narciarskich i szaleńczych zjazdów w Dolinie Niewcyrki i Koprowej. Kolejnymi bohaterami opowieści o pasji do nart będą Jan Gąsienica-Ciaptak, Andrzej Bachleda-Curuś,  Barbara Grocholska-Kurkowiak i inni polscy narciarze.

Partnerem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy

Patronem wydarzenia jest SkitouroweZakopane.pl

Serdecznie zapraszamy.

MT_20160422_Oksza_Spotkanie_03

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs