Czas zakończyć sezon na „Dniu


Narciarza”

Czy to był dobry sezon? Jasne, że tak! Prawdę powiedziawszy to każdy sezon jest wyśmienity, bo każdy jest inny. Jeden pełen puszystych śniegów, a kolejny z dużą ilością bezwietrznych dni. Dla każdego coś miłego!
Udany sezon jest powodem do świętowania. Wspólne spotkanie przy okrągłym stole i opowiadanie swoich zimowych historii powinno być obowiązkiem rok w rok. Niestety do tej pory (o ile wiem) takiej imprezy nie było, ale na szczęście Muzeum Tatrzańskie rusza z odsieczą i już w najbliższą sobotę zorganizuję „Dzień Narciarza”, który może stać się nową tradycją Zakopanego. Poniżej informacja prasowa z harmonogramem. Do zobaczenia na miejscu!

Oficjalna zapowiedź od Muzeum

Na miłośników narciarstwa, jego historii, ski-touringu i free-ridu czeka niedługo nie lada gratka. 30 kwietnia (sobota) w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25 odbędzie się Dzień Narciarza. Planujemy spotkania z ciekawymi ludźmi nart, pokazy filmów narciarskich i drewnianych nart. To najważniejsze wydarzenie towarzyszące wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”.

Program:

12.00 – oficjalne otwarcie Dnia Narciarza, pokazy filmowe i niespodzianka
13.00 – Jakub Brzosko “Patrouille des Glaciers 2010”. Jakub Brzosko (Muzeum Tatrzańskie, TOPR) opowie o tych kultowych, alpejskich zawodach ski-alpinistycznych, w których uczestniczył w zespole z Grzegorzem Bargielem, Andrzejem Miklerem. Tysiące zawodników, potężne przewyższenie, zmaganie z trudnościami technicznymi trasy i własnym zmęczeniem. I niezwykła trasa, prowadząca po alpejskich lodowcach pomiędzy znanymi miejscowościami górskimi Zermatt i Verbier.
14.30 – pokaz filmów o zawodach Puchar Tatr 1949 i innych archiwalnych filmów narciarskich
15.00 – Wojtek Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie, Dynafit) “Na nartach w krainie wilka”. Bieszczady Zachodnie. Potężne lasy. Długie podejścia i piękne widoki. Pasmo Graniczne, Rawki, Kremenaros, Płasza, Kurników Wierch, Okrąglik, Jasło, Korbania i Łopiennik. O wyprawach na nartach ski-turowych w góry, gdzie nadal królują wielkie drapieżniki: niedźwiedź brunatny, ryś i wilk. Czy tam można znaleźć narciarskie Eldorado i wielkie przestrzenie? Bo Bieszczady – jak pisał Jerzy Harasymowicz – to królestwo przestrzeni.
16.30 – poczęstunek, pokaz filmu o Mariuszu Zaruskim w reż. Jacka Zygadło
16.50 – wspólne zdjęcie przed willą Oksza
17.00 – Waldemar Czado “Na skiturach w Bieszczadach”. Znany fotograf, autor nagrodzonego bloga o fotografii górskiej, uczestnik biegów ultra, ratownik GOPR i skialpinista. Największą jednak pasją Waldemara Czado jest fotografia górska. Jego diaporamy zabiorą nas w świat wypraw narciarskich po bieszczadzkich połoninach, ale nie tylko…
18.30 – szkoła narciarska z Zębu (Retro Demo Team Ząb) – pokaz drewnianych nart. Łukasz Stoch jest pasjonatem nart telemarkowych, ale przede wszystkich historii narciarstwa. Razem z przyjaciółmi pokaże narty, medale i odznaki ze swojej stale powiększającej się kolekcji.
20.00¬ – Anna Figura „W górach”. Anna Figura jest medalistką mistrzostw świata i Europy w ski-alpinizmie. W 2015 r. w niecałe 4,5 godziny wbiegła na szczyt Elbrusa. Opowie o swojej górskiej pasji, w której jest i śnieg, potężne szczyty, pasja i… szybkość.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013