Z Doliny Chochołowskiej przez


Trzydniowiański Wierch i Jarząbczy


Wierch na Wołowiec


Kwietniowe słońce zawsze sprzyja wiosennym wyrypom, a całodzienna podróż na 2064m.n.p.m, czyli legendarny Wołowiec, to istna poezja! Zapraszam do wspólnej wycieczki, która nie należy do najprostszych, jednak zdecydowanie jej urok jest wart wysiłku.

O wycieczce

Większość z nas wybiera wyjście na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń. Jest to trasa krótsza od tej, którą chcemy wam tym razem zaproponować. Wycieczka przez Trzydniowiański i Jarząbczy Wierch to całodniowa wyrypa po graniach otaczających Dolinę Chochołowską. Na pewno warto się na nią wybrać jeżeli tylko kondycja nam na to pozwala.

Wołowiec

Wysokość 2064M / DŁ. TRASY 25,2km

NACHYLENIE STOKU  35-40 stopni
PRZEWYŻSZENIE  1455m
DŁUGOŚĆ PODEJŚCIA  13,9km
DŁUGOŚĆ ZJAZDU DO SCHRONISKA  5,2km
CZAS PODEJŚCIA  6-7h
CZAS ZJAZDU DO SCHRONISKA  1,5h
CZAS ZJAZDU CAŁKOWITY  ok. 2,15h
NAJLEPSZE WARUNKI  marzec – maj
ZAGROŻENIE LAWINOWE  szczególnie w Szerokim Żlebie i na stokach Jarząbczego W

wolowiec21

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

 

Galeria zdjęć z trasy


 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca projektu,
twórca treści

Siwa Polana- Trzydniowański Wierch

Pierwszy etap podejścia (łatwy) prowadzi z Polany Siwej zielonym szlakiem w stronę Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Po godzinie natrafiamy na skrzyżowanie szlaków – w prawo droga do schroniska, w lewo czerwonym szlakiem na Trzydniowiański Wierch. Skręcamy w lewo. Idąc wyznaczonym szlakiem najpierw połogo, następnie zakosami wychodzę na grań. Nią podążamy w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, który zdobywamy po 1,5 godzinie od momentu minięcia rozwidlenia szlaków. To pierwszy etap wędrówki.

 

wolowiec22

 

 

Galeria zdjęć z etapu 1

Trzydniowiański Wierch- Wołowiec

Z Trzydniowiańskiego Wierchu dalej idziemy na nartach granią, przez Czubik na Kończysty Wierch (2002 m) i dalej na Jarząbczy Wierch (2137 m). Ostatni odcinek przeważnie jest eksponowany i należy założyć raki (dokładny opis przejścia tutaj). Stamtąd stromy zjazd na Niską Przełęcz (1831 m), polegający na kluczeniu między kamieniami.Z Niskiej Przełęczy idziemy przez Łopatę w stronę Wołowca. Przy słabych warunkach lepiej założyć raki a narty przypiąć do plecaka. Ostatnie podejście z nartami na plecaku stromym stokiem po śniegu i zmarzniętych trawkach (ostrożnie)na Wołowiec to ok. 30 minut. W sumie mamy w nogach już prawie 20 km i ok. 1400 m przewyższenia. Wycieczka godna.

 

wolowiec23

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Z Wołowca najlepiej zjechać do Doliny Wyżniej Chochołowskiej. Trzymamy się ściśle grani do przełęczy pomiędzy Rakoniem a Wołowcem. Stamtąd zjeżdżamy mniej więcej trasą letniego szlaku, którym podchodzi się przez dolinę na szczyt. Dojeżdżamy do granicy lasu, a potem szlakiem narciarskim na Smytnią (uwaga lawiny) i Doliną Wyżnią Chochołowską aż do jej wylotu. W lesie trzeba uważać na wystające korzenie i kamienie. Najlepiej zjeżdżać za zaznaczonym już śladem, a jeżeli takiego nie ma to trzeba trzymać się jak najściślej szlaku letniego- unikniemy wtedy kluczenia po lesie.

PS: Jeżeli pokrywa nie jest stabilna, to zjazd z Przełęczy będzie niebezpieczny. Warto podejść na Rakoń, zjechać szlakiem w stronę Grzesia ok 300 metrów po czym skręcić w prawo i tym terenem dojechać do zielonego szlaku.

 

Untitled-1

Galeria zdjęć ze zjazdu

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs